Deżawi Deżawi
416
BLOG

Jakby co, to wyłączą nam telefony i internet?

Deżawi Deżawi Polityka Obserwuj notkę 1

 

Jak donosi agencja AFP (10-09-2010) władze Mozambiku nakazały miejscowym operatorom sieci telefonii komórkowej (Vodacom i mcel) wyłączyć na pewien czas funkcję SMS. Chodziło o uniemożliwienie porozumiewania się protestującej ludności.

2-09-2010 w stolicy Mozambiku, Maputo i w Matola wybuchły krwawe zamieszki, w wyniku których zginęło 13 osób (w tym dwoje dzieci), ponad 400 zostało rannych, a 248 osób aresztowano.
Zamieszki zostały wywołane drastyczną podwyżką cen chleba (do 22%), spowodowaną odmówieniem przez rząd Mozambiku dalszej dotacji do cen ropy naftowej.
Po kilku dniach postanowiono wrócić do wcześniejszych dopłat. Mozambik jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, liczącym około 20 mln. mieszkańców z ponad 20% bezrobociem. 1/4 ludności posiada telefony komórkowe, co stanowi dwa razy większą ilość od korzystających z prądu! W Mozambiku od 2004 r. posiadaczy telefonów komórkowych przybywa 50% rocznie (zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej ONZ).
 
██ — Mozambik
 
 
Mozambik
 
 
____________________________________________________________________________
 
Nowoczesny salon obsługi klienta operatora telefonii komórkowej "mcel" (wewnątrz i poniżej na zewnątrz)
 
 
 
Reklama TV: 100 SMS od mcel  [Moçambique Celular S.A.R.L.]
 
 
mcel"życie jest lepsze, kiedy jesteśmy razem"
 
 
 
Stragan uliczny z banerem mcel [foto: Boudewien Sikking, 2009]
 
 
Pionierski (2003 r.) sklep z telefonami innego operatora GSM w Mozambiku - Vodacom (Vodafone Group) [foto: Flickr/kiwanja] 
 
 
 
Mozambik, 2-09-2010. Zablokowane SMS-y (służbom mundurowym działają?) Po prawej charakterystyczny żółty budynek salonu obsługi klienta telefonii GSM mcel [foto: AFP]
 
 
____________________________________________________________________________
Mozambik, 2-09-2010. Rozruchy w Maputo [foto: Reuters/Grant Lee Neuenburg]. Policja użyła ostrej amunicji do rozpędzenia wielotysięcznych tłumów demonstrantów protestujących wobec zapowiedziom drastycznych podwyżek. Protestujący zwołali się za pomocą SMS (w wolnym tłumaczeniu): "Mozambiczanie: przygotujcie się do wielkiego strajku na dzień manifestacji przeciw podwyżkom cen chleba, wody, energii elektrycznej, benzyny i transportu. Przekaż tą wiadomość dalej". Nadawca do dziś (luty 2011) pozostaje nieznany. Inne zdjęcia można obejrzeć w serwisie BBC News: www.bbc.co.uk/news/world-africa-11182376
 
 
Krótki przejazd ulicami Maputo, stolicy Mozambiku.
 
 
___________________________________________________________________________
11 września 2010 w Warszawie
W MSWiA, pod kierownictwem v-ce ministra Adama Rapackiego obradował zespół ds. przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym, przygotowujący narodową strategię „Rzeczpospolita”.
Eksperci już oceniają stan bezpieczeństwa obiektów, które mogą być potencjalnym celem zamachowców. Gazeta podaje, że na pierwszy ogień poszedł gmach Sejmu i stołeczne metro. MSWiA uruchomiło specjalną stronę internetową z poradami jak się zachować w przypadku dostrzeżenia np. podejrzanej paczki.
Sprawą kluczową jest jednak to, jak w razie zamachu zareagują służby: policja, ABW, ratownicy medyczni. – Szkolimy ich, ćwiczymy, korzystamy z doświadczeń zagranicznych partnerów, wylicza Rapacki. Chodzi o to, by stworzyć jednolity model działania wszystkich służb.
Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że wybrano wzór brytyjski, bo ten program przewiduje wiele wariantów rozwoju sytuacji oraz nowe rodzaje zagrożeń.
Resort chce, by w przyszłym roku narodowa strategia – w postaci dokumentu – była gotowa do akceptacji przez rząd i wdrażana.
Czy Polsce realnie zagraża atak terrorystyczny? – Dziś poziom ryzyka jest oceniany jako niski, ale według MSWiA może wzrosnąć podczas Euro 2012.
[źródło PAP- podkreślenia w depeszy – moje /Deżawi/
 
____________________________________________________________________________

 

14-09-2010 „Przestają funkcjonować telefony i internet” (komentarz ze strony „W obronie Krzyża”):
„Większość Obrońców Krzyża zgłasza, ze przestają funkcjonować ich telefony. Niekiedy nie działają. Niekiedy nie chcą łączyć z określonymi numerami. Coraz częściej po prostu nie funkcjonują. Co ciekawe nie dotyczy to osób, które kontaktują się z Krajskim – przez które są przekazywane wszystkie informacje. Wielu osobom zaczynają dziwnie funkcjonować lub nie funkcjonować komputery tak prywatne jak i służbowe. Coś niedobrego dzieje się z e-mailami, zrywa się łączność internetowa.”
„W obronie Krzyża” – 14-09-2010
____________________________________________________________________________
Zagłuszacz: Prawda, czy mit?
 
7-01-2011 
Jak podaje agencja Reuters [7-01-2011] w Mozambiku, trzeci co do wielkości operator telefonii komórkowej Movitel, zainwestuje w bieżącym roku $120 mln na infrastrukturę (budowa stacji bazowych na peryferyjnych obrzeżach, gdzie nie działają pozostali konkurenci). Movitel należący do wietnamskiego Viettel, ogółem, w najbliższych pięciu latach ma zainwestować w Mozambiku $400 mln.
 

Movitel GSM

16 listopada 2010 r., amerykańska agencja prasowa Bloomberg podała, że operator telefonii komórkowej Movitel w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy rozpocznie inwestycje ($436 mln do 2015 r.) mające na celu przejęcie 5-15% całego rynku konsumentów, co w 2015 r. może się podwoić do 30%.


Obecny podział rynku użytkowników telefonów komórkowych w Mozambiku:

[1]   mcel (najstarszy operator, działa od 1997 r., wcześniej pod nazwą Moçambique Celular S.A.R.L.): 4 mln abonentów 

[2]   Vodacom (Vodafone Group; działa od grudnia 2003 r.): prawie 3 mln abonentów

 

Według raportu "Frost & Sullivan" (lipiec 2009) do roku 2015 dochody z telefonii komórkowej mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie do $1,8 mld.

Nowy operator GSM Movitel należy do wietnamskiego Viettel z siedzibą w Hanoi.
 

[►www.bloomberg.com]

 

  
PS  Linki do artykułów agencji AFP o zamieszkach w Mozambiku (wrzesień 2010) pozostawiam, mimo że po publikacjach nie ma już nawet śladu.
Deżawi
O mnie Deżawi

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka